Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 8MHz Nom, SMD, 4 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Nominal operating frequency | 8 MHz |
| physical size | 7.0mm x 5.0mm x 1.1mm |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| frequency tolerance | 30 ppm |
| load capacitance | 10 pF |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Series resistance | 100 Ω |
| Ageing | 3 PPM/FIRST YEAR |
| frequency stability | 0.003% |
| Drive level | 500 µW |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| surface mount | YES |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Objectid | 145262219422 |
| package instruction | SMD, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |