
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.25W, 200000ohm, 20% +/-Tol, -1000,1000ppm/Cel, 1 Turn(s), 3825, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Rated power dissipation(P) | 0.25 W |
| Resistor type | POTENTIOMETER |
| Installation features | PCB MOUNT |
| resistance | 200000 Ω |
| resistance law | LINEAR |
| technology | CONDUCTIVE PLASTIC |
| Temperature Coefficient | 1000 ppm/°C |
| Tolerance | 20% |
| Package form | PCB Mount |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package width | 6.35 mm |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| Country Of Origin | Mexico |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Objectid | 1259306109 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| YTEOL | 7 |
| structure | Rectangular |
| number of turns | 1 |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Actuator direction | HORIZONTAL |
| gang number | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| rotation angle | 270 deg |
| Terminal shape | WIRE |
| Actuator type | SHAFT |
| Rated temperature | 70 °C |
| surface mount | NO |
| JESD-609 code | e3 |