Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 150A, 150V V(RRM), Silicon, PLASTIC, PRM4, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SENSITRON |
| package instruction | R-PUFM-X2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | CATHODE |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.71 V |
| JESD-30 code | R-PUFM-X2 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 1440 A |
| Number of components | 2 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum output current | 150 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 150 V |
| surface mount | NO |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |

•
•
• " • $ % •
#
+
% ,
- %
-.
- %
#
%
1 2 %%
!
!
$ % &'%()*++,,,- %
-./•01%$"
$2 %
-./•
| 309CNQ150 | 309CNQ135 | |
|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 150A, 150V V(RRM), Silicon, PLASTIC, PRM4, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 150A, 135V V(RRM), Silicon, PLASTIC, PRM4, 2 PIN |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| package instruction | R-PUFM-X2 | R-PUFM-X2 |
| Contacts | 2 | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Other features | HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE | HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE |
| application | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | CATHODE | CATHODE |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.71 V | 0.71 V |
| JESD-30 code | R-PUFM-X2 | R-PUFM-X2 |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 1440 A | 1440 A |
| Number of components | 2 | 2 |
| Phase | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Maximum output current | 150 A | 150 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 150 V | 135 V |
| surface mount | NO | NO |
| technology | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| Terminal form | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 | 1 |