
Single Color LED, White, Diffused, 1.5mm, ROHS COMPLIANT, SMT, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| total height | 1.2 mm |
| size | 1.5 mm |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 0 |
| Objectid | 1239783016 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, SMT, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| surface mount | YES |
| perspective | 120 deg |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 532.5 mcd |
| Number of functions | 1 |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| color | WHITE |
| Configuration | SINGLE |
| method of packing | TR, 7/13 INCH |
| shape | RECTANGULAR |
| Terminal pitch | 2 mm |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |