
Clipped Sine Output Oscillator
| Parameter Name | Attribute value |
| JESD-609 code | e4 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 10 |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| physical size | 7.0mm x 5.0mm x 1.9mm |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| Objectid | 7014974412 |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 7 |
| Maximum supply voltage | 3.47 V |
| Minimum supply voltage | 3.14 V |
| Other features | TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR, 7 INCH |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| Output level | 0.8 V |
| frequency stability | 4.6% |
| Nominal operating frequency | 16.6666 MHz |
| Oscillator type | CLIPPED SINE |
| Output impedance | 10000 Ω |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| Ageing | 2.8 PPM/20 YEAR |