Terminal and Terminal Block,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Guideline | CUL; UL |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Objectid | 145059648405 |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| Country Of Origin | Germany |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 5.8 |
| body width | 0.106 inch |
| subject depth | 0.09 inch |
| body length | 1.484 inch |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 1 |
| Terminal pitch | 3.5 mm |
| Total number of contacts | 11 |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of rows loaded | 1 |
| Contact point gender | MALE |
| insulator material | POLYAMIDE46 |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Insulator color | BLACK |
| Number of connectors | ONE |
| Plug contact pitch | 0.138 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Rated current (power) | 15 A |
| Filter function | NO |