
F²MC-16FX series 微控制器 IC 16 位 56MHz 288KB(288K x 8) 闪存 120-LQFP(16x16)
| Parameter Name | Attribute value |
| category | |
| Maker | Cypress Semiconductor |
| series | F²MC-16FX CY96380 |
| Package | tray |
| core processor | F²MC-16FX |
| Kernel specifications | 16 bit |
| speed | 56MHz |
| Connectivity | CANbus,EBI/EMI,I²C,LIN,SCI,UART/USART |
| Peripheral | DMA,LCD,LVD,LVR,POR,PWM,WDT |
| Program storage capacity | 288KB(288K x 8) |
| Program memory type | flash memory |
| EEPROM capacity | - |
| RAM size | 16K x 8 |
| Voltage - Power supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| data converter | A/D 16x10b SAR |
| Oscillator type | internal |
| Operating temperature | -40°C ~ 105°C(TA) |
| Installation type | surface mount type |
| Package/casing | 120-LQFP |
| Supplier device packaging | 120-LQFP(16x16) |
| Number of I/Os | 94 |
| Basic product number | CY96F386 |