
桥式整流器 Single Phase 标准 800 V QC 端子 MP-50
| Parameter Name | Attribute value |
| category | |
| Maker | Micro Commercial Components (MCC) |
| series | - |
| Package | Bulk |
| Diode type | Single Phase |
| technology | standard |
| Operating temperature | -50°C ~ 150°C(TJ) |
| Installation type | QC terminal |
| Package/casing | 4-square, MP-50 |
| Supplier device packaging | MP-50 |
| Voltage - Peak Reverse (Maximum) | 800 V |
| Current - average rectification (Io) | 50 A |
| Voltage at different If - Forward (Vf) | 1.2 V @ 25 A |
| Current at different Vr - reverse leakage | 10 µA @ 800 V |
| Basic product number | MP508 |