Rectifiers D MET 1A STD 600V
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SEMTECH |
| package instruction | G2, 2 PIN |
| Contacts | 2 |
| Manufacturer packaging code | G2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 18 weeks |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.1 V |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 30 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 2 A |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 600 V |
| Maximum reverse current | 1 µA |
| Maximum reverse recovery time | 2 µs |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |

| S6M | 1N5620 | FP55-2084-BBW | 1N5614 | S4M | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifiers D MET 1A STD 600V | Rectifiers D MET 1A STD 800V | Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 2080000ohm, 250V, 0.1% +/-Tol, 200ppm/Cel, | Rectifiers D MET 1A STD 200V | Rectifiers D MET 1A STD 400V |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | compliant | unknown | unknown |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 160 °C | 175 °C | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -55 °C | -65 °C | -65 °C |
| Package form | LONG FORM | LONG FORM | Axial | LONG FORM | LONG FORM |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | conform to | incompatible | incompatible |
| Maker | SEMTECH | SEMTECH | - | SEMTECH | SEMTECH |
| package instruction | G2, 2 PIN | HERMETIC SEALED PACKAGE-2 | - | HERMETIC SEALED PACKAGE-2 | G2, 2 PIN |
| Contacts | 2 | 2 | - | 2 | 2 |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - |
| Factory Lead Time | 18 weeks | 9 weeks | - | 9 weeks | 18 weeks |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | - | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | - | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | - | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | - | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.1 V | 1.2 V | - | 1.2 V | 1.1 V |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 | O-XALF-W2 | - | O-XALF-W2 | O-LALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 | - | e3 | e0 | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 30 A | 50 A | - | 50 A | 30 A |
| Number of components | 1 | 1 | - | 1 | 1 |
| Maximum output current | 2 A | 1 A | - | 1 A | 2 A |
| Package body material | GLASS | UNSPECIFIED | - | UNSPECIFIED | GLASS |
| Package shape | ROUND | ROUND | - | ROUND | ROUND |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 600 V | 800 V | - | 200 V | 400 V |
| Maximum reverse recovery time | 2 µs | 2 µs | - | 2 µs | 2 µs |
| surface mount | NO | NO | - | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Matte Tin (Sn) | TIN LEAD | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE | WIRE | - | WIRE | WIRE |
| Terminal location | AXIAL | AXIAL | - | AXIAL | AXIAL |