Digital to Analog Converters - DAC 12-Bit 2Ch Precision DAC
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Category | Digital to Analog Converters - DAC |
| Manufacturer | Maxim |
| RoHS | Details |
| Resolution | 12 bit |
| Number of Channels | 2 Channel |
| Interface Type | Parallel |
| Supply Voltage - Max | 16.5 V |
| Supply Voltage - Min | 10.8 V |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package / Case | PDIP-Narrow-24 |
| Packaging | Tube |
| Architecture | R-2R |
| Height | 4.45 mm |
| Length | 32.13 mm |
| Number of Converters | 2 Converter |
| Operating Supply Voltage | 12 V, 15 V |
| Product | Digital to Analog Converters |
| Factory Pack Quantity | 15 |
