Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 16 Channel, CMOS, CQCC28
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Vishay |
| Parts packaging code | QLCC |
| package instruction | QCCJ, |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | S-PQCC-J28 |
| length | 11.5062 mm |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of channels | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Nominal off-state isolation | 68 dB |
| On-state resistance matching specifications | 14.4 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 450 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 2.4 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 11.5062 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| DG506ADN | DG506ACJ | DG506ACK | DG506ABK | DG507ACJ | DG507ABR | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 16 Channel, CMOS, CQCC28 | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 16 Channel, CMOS, PDIP28, PLASTIC, DIP-28 | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 16 Channel, CMOS, CDIP28, CERDIP-28 | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 16 Channel, CMOS, CDIP28, CERDIP-28 | Differential Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, CMOS, PDIP28, | Differential Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, CMOS, CDIP28 |
| package instruction | QCCJ, | DIP, | DIP, | DIP, | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | S-PQCC-J28 | R-PDIP-T28 | R-GDIP-T28 | R-GDIP-T28 | R-PDIP-T28 | R-XDIP-T28 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of channels | 16 | 16 | 16 | 16 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 450 Ω | 450 Ω | 450 Ω | 450 Ω | 550 Ω | 550 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC |
| encapsulated code | QCCJ | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 2.4 mA | 2.4 mA | 2.4 mA | 2.4 mA | 3.9 mA | 3.9 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | OTHER | COMMERCIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maker | Vishay | Vishay | - | Vishay | - | Vishay |
| Parts packaging code | QLCC | DIP | DIP | DIP | DIP | - |
| Contacts | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | - |
| length | 11.5062 mm | 37.4 mm | 36.83 mm | 36.83 mm | - | - |
| Nominal off-state isolation | 68 dB | 68 dB | 68 dB | 68 dB | - | - |
| On-state resistance matching specifications | 14.4 Ω | 14.4 Ω | 14.4 Ω | 14.4 Ω | - | - |
| Maximum seat height | 4.57 mm | 5.08 mm | 5.92 mm | 5.92 mm | - | - |
| width | 11.5062 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | - | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |