Differential Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, CMOS, CDIP28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Vishay |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-XDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of channels | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 550 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum signal current | 0.02 A |
| Maximum supply current (Isup) | 3.9 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| switch | BREAK-BEFORE-MAKE |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |

| DG507ABR | DG506ACJ | DG506ACK | DG506ADN | DG506ABK | DG507ACJ | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Differential Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, CMOS, CDIP28 | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 16 Channel, CMOS, PDIP28, PLASTIC, DIP-28 | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 16 Channel, CMOS, CDIP28, CERDIP-28 | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 16 Channel, CMOS, CQCC28 | Single-Ended Multiplexer, 1 Func, 16 Channel, CMOS, CDIP28, CERDIP-28 | Differential Multiplexer, 1 Func, 8 Channel, CMOS, PDIP28, |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 | DIP, | DIP, | QCCJ, | DIP, | DIP, DIP28,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-XDIP-T28 | R-PDIP-T28 | R-GDIP-T28 | S-PQCC-J28 | R-GDIP-T28 | R-PDIP-T28 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of channels | 8 | 16 | 16 | 16 | 16 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 550 Ω | 450 Ω | 450 Ω | 450 Ω | 450 Ω | 550 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | QCCJ | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 3.9 mA | 2.4 mA | 2.4 mA | 2.4 mA | 2.4 mA | 3.9 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | YES | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | OTHER | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL |
| Maker | Vishay | Vishay | - | Vishay | Vishay | - |
| Parts packaging code | - | DIP | DIP | QLCC | DIP | DIP |
| Contacts | - | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| length | - | 37.4 mm | 36.83 mm | 11.5062 mm | 36.83 mm | - |
| Nominal off-state isolation | - | 68 dB | 68 dB | 68 dB | 68 dB | - |
| On-state resistance matching specifications | - | 14.4 Ω | 14.4 Ω | 14.4 Ω | 14.4 Ω | - |
| Maximum seat height | - | 5.08 mm | 5.92 mm | 4.57 mm | 5.92 mm | - |
| width | - | 15.24 mm | 15.24 mm | 11.5062 mm | 15.24 mm | - |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |