IC TTL/H/L SERIES, NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, CDIP14, FF/Latch
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Other features | WITH MASTER SLAVE OPERATION; WITH INDIVIDUAL SET INPUTS |
| series | TTL/H/L |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| length | 19.56 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP |
| Number of digits | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum supply current (ICC) | 1.44 mA |
| propagation delay (tpd) | 150 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE |
| width | 7.62 mm |
| minfmax | 2.5 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
| SN54L78J | SN74H78N | SN74LS78AJ | SN74LS78AD | SN54H78J | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC TTL/H/L SERIES, NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, CDIP14, FF/Latch | TTL/H/L SERIES, NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDIP14 | IC LS SERIES, NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, CDIP14, FF/Latch | LS SERIES, NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO14 | IC TTL/H/L SERIES, NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, CDIP14, FF/Latch |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| Other features | WITH MASTER SLAVE OPERATION; WITH INDIVIDUAL SET INPUTS | WITH MASTER SLAVE OPERATION; WITH INDIVIDUAL SET INPUTS | WITH INDIVIDUAL SET INPUTS | WITH INDIVIDUAL SET INPUTS | WITH MASTER SLAVE OPERATION; WITH INDIVIDUAL SET INPUTS |
| series | TTL/H/L | TTL/H/L | LS | LS | TTL/H/L |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 | R-PDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-PDSO-G14 | R-GDIP-T14 |
| length | 19.56 mm | 19.305 mm | 19.56 mm | 8.65 mm | 19.56 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 25 pF | 15 pF | 15 pF | 25 pF |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP |
| Number of digits | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | SOP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | SOP14,.25 | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum supply current (ICC) | 1.44 mA | 25 mA | 6 mA | 6 mA | 25 mA |
| propagation delay (tpd) | 150 ns | 27 ns | 20 ns | 20 ns | 27 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 1.75 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | YES | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 3.9 mm | 7.62 mm |
| minfmax | 2.5 MHz | 25 MHz | 30 MHz | 30 MHz | 25 MHz |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | - | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | SOP, SOP14,.25 | DIP, DIP14,.3 |