Transistor Output SSR, 1-Channel, 3750V Isolation
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Infineon |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | UL RECOGNIZED |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.05 A |
| Maximum insulation voltage | 3750 V |
| Number of components | 1 |
| Maximum on-state current | 0.1 A |
| Maximum on-state resistance | 50 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | TRANSISTOR OUTPUT SSR |
| Base Number Matches | 1 |
| LH1550AAB1-TR | LH1550AAB1TR | LH1550AAB1 | LH1550AT1 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Transistor Output SSR, 1-Channel, 3750V Isolation | TRANSISTOR OUTPUT SOLID STATE RELAY, 3750V ISOLATION-MAX, SMD-6 | Transistor Output SSR, 1-Channel, 3750V Isolation, SMD-6 | Transistor Output SSR, 1-Channel, 3750V Isolation, DIP-6 |
| Maker | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | compliant | unknown |
| Other features | UL RECOGNIZED | UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY | UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY | UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.05 A | 0.05 A | 0.05 A | 0.05 A |
| Maximum insulation voltage | 3750 V | 3750 V | 3750 V | 3750 V |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum on-state current | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| Maximum on-state resistance | 50 Ω | 35 Ω | 35 Ω | 35 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Optoelectronic device types | TRANSISTOR OUTPUT SSR | TRANSISTOR OUTPUT SSR | TRANSISTOR OUTPUT SSR | TRANSISTOR OUTPUT SSR |
| package instruction | - | SMD-6 | SMD-6 | DIP-6 |