NAND Gate, F/FAST Series, 4-Func, 2-Input, TTL, PDSO14, 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Fairchild |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOP-14 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| length | 10.1 mm |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 6 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.1 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 5.3 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 74F00SJCX | 54F00FM | 54F00LM | 74F00SJC | 54F00DM | 54F00LMQB | CGX-1021804G | 54F00DMQB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | NAND Gate, F/FAST Series, 4-Func, 2-Input, TTL, PDSO14, 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOP-14 | NAND Gate, F/FAST Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CDFP14, CERPACK-14 | NAND Gate, F/FAST Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | NAND Gate, F/FAST Series, 4-Func, 2-Input, TTL, PDSO14, 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOP-14 | NAND Gate, F/FAST Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | NAND Gate, F/FAST Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1800000ohm, 5000V, 2% +/-Tol, -50,50ppm/Cel | NAND Gate, F/FAST Series, 4-Func, 2-Input, TTL, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 |
| Reach Compliance Code | unknown | compli | unknown | unknown | compliant | compliant | compliant | unknown |
| Number of terminals | 14 | 14 | 20 | 14 | 14 | 20 | 2 | 14 |
| Package form | SMALL OUTLINE | FLATPACK | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | Axial | IN-LINE |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | METAL GLAZE/THICK FILM | TTL |
| Parts packaging code | SOIC | DFP | QLCC | SOIC | DIP | QLCC | - | DIP |
| package instruction | 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOP-14 | DFP, FL14,.3 | QCCN, | 0.300 INCH, EIAJ, PLASTIC, SOP-14 | DIP, DIP14,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | - | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 | 14 | 20 | 14 | 14 | 20 | - | 14 |
| series | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | - | F/FAST |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-GDFP-F14 | S-CQCC-N20 | R-PDSO-G14 | R-GDIP-T14 | S-CQCC-N20 | - | R-GDIP-T14 |
| length | 10.1 mm | - | 8.89 mm | 10.1 mm | 19.43 mm | 8.89 mm | - | 19.43 mm |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE | NAND GATE | NAND GATE | NAND GATE | NAND GATE | NAND GATE | - | NAND GATE |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | - | 4 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | - | 2 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | - | 125 °C |
| Minimum operating temperature | - | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | - | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | SOP | DFP | QCCN | SOP | DIP | QCCN | - | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | - | RECTANGULAR |
| propagation delay (tpd) | 6 ns | 7 ns | 7 ns | 6 ns | 7 ns | 7 ns | - | 7 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.1 mm | 2.032 mm | 1.905 mm | 2.1 mm | 5.08 mm | 1.905 mm | - | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | - | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | - | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | NO | YES | - | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | - | MILITARY |
| Terminal form | GULL WING | FLAT | NO LEAD | GULL WING | THROUGH-HOLE | NO LEAD | - | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | - | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | QUAD | - | DUAL |
| width | 5.3 mm | 6.2865 mm | 8.89 mm | 5.3 mm | 7.62 mm | 8.89 mm | - | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 |