Switching Controllers Secondary Side Post Reg/Syn Buck
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Switching Controllers |
| RoHS | Details |
| Topology | Synchronous Secondary Side Post Regulator |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Switching Frequency | 50 kHz to 1000 kHz |
| Duty Cycle - Max | 85 % |
| Input Voltage | 4.5 V to 75 V |
| Output Voltage | 0.75 V to 13.5 V |
| Output Current | 2.5 A |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | TSSOP-16 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 125 C |
| Type | Step Down |
| Development Kit | LM5115AEVAL |
| Factory Pack Quantity | 92 |
| Unit Weight | 0.006102 oz |
| LM5115AMT-NOPB | LM5115AMTX-NOPB | LM5115AMT/NOPB | LM5115AMTX/NOPB | LM5115A | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Switching Controllers Secondary Side Post Reg/Syn Buck | Switching Controllers Y | 75V, Secondary Side Post Regulator/ Synchronous Buck Controller with Power-Up/Power-Down Tracking 16-TSSOP -40 to 125 | 75V, Secondary Side Post Regulator/ Synchronous Buck Controller with Power-Up/Power-Down Tracking 16-TSSOP -40 to 125 | LM5115A 75V, Secondary Side Post Regulator/ Synchronous Buck Controller with Power-Up/Power-Down Tracking |
| Topology | Synchronous Secondary Side Post Regulator | Synchronous Secondary Side Post Regulator | - | - | Synchronous secondary-side post-regulator |