F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, SOIC-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| length | 12.8 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.5 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 74F374SCQR | 74F374QCQR | 74F374DCQR | 74F374FC | 74F374FCQR | 74F374LC | 74F374LCQR | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, SOIC-20 | F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PQCC20, PLASTIC, CC-20 | F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20, CERAMIC, DIP-20 | F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, FP-20 | F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, FP-20 | F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, | QCCJ, | DIP, | DFP, | DFP, | QCCN, | QCCN, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | S-PQCC-J20 | R-GDIP-T20 | R-GDFP-F20 | R-GDFP-F20 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | SOP | QCCJ | DIP | DFP | DFP | QCCN | QCCN |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | FLATPACK | FLATPACK | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| propagation delay (tpd) | 10 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm | 4.57 mm | 5.08 mm | 2.286 mm | 2.286 mm | 1.905 mm | 1.905 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | NO | YES | YES | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | J BEND | THROUGH-HOLE | FLAT | FLAT | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD |
| width | 7.5 mm | 8.89 mm | 7.62 mm | 6.731 mm | 6.731 mm | 8.89 mm | 8.89 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| length | 12.8 mm | 8.89 mm | 24.51 mm | - | - | 8.89 mm | 8.89 mm |