0-BIT, 80MHz, OTHER DSP, PQCC44
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Address bus width | |
| barrel shifter | YES |
| boundary scan | YES |
| maximum clock frequency | 80 MHz |
| External data bus width | |
| Format | FIXED POINT |
| Internal bus architecture | SINGLE |
| JESD-30 code | S-PQCC-J44 |
| low power mode | YES |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Base Number Matches | 1 |
| 1609M24P12- | 1609E24P12T | 1609E24P12-T | 1609E24P12 | 1609E24P12- | 1609M24P12 | 1609M24P12T | 1609M24P12-T | 1609M24F12T | 1609M24F12-T | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 0-BIT, 80MHz, OTHER DSP, PQCC44 | Digital Signal Processor, 0-Ext Bit, 80MHz, CMOS, PDSO28 | 0-BIT, 80MHz, OTHER DSP, PDSO28 | Digital Signal Processor, 0-Ext Bit, 80MHz, CMOS, PDSO28 | 0-BIT, 80MHz, OTHER DSP, PDSO28 | Digital Signal Processor, 0-Ext Bit, 80MHz, CMOS, PQCC44 | Digital Signal Processor, 0-Ext Bit, 80MHz, CMOS, PQCC44 | 0-BIT, 80MHz, OTHER DSP, PQCC44 | Digital Signal Processor, 0-Ext Bit, 80MHz, CMOS, PQCC44 | 0-BIT, 80MHz, OTHER DSP, PQCC44 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Is Samacsys | N | N | N | N | N | N | N | N | N | N |
| barrel shifter | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| boundary scan | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| maximum clock frequency | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz |
| Format | FIXED POINT | FIXED POINT | FIXED POINT | FIXED POINT | FIXED POINT | FIXED POINT | FIXED POINT | FIXED POINT | FIXED POINT | FIXED POINT |
| Internal bus architecture | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| JESD-30 code | S-PQCC-J44 | R-PDSO-J28 | R-PDSO-J28 | R-PDSO-J28 | R-PDSO-J28 | S-PQCC-J44 | S-PQCC-J44 | S-PQCC-J44 | S-PQCC-J44 | S-PQCC-J44 |
| low power mode | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Number of terminals | 44 | 28 | 28 | 28 | 28 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 3.6 V | 3.6 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 3 V | 3 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 3.3 V | 3.3 V | 5 V | 5 V | 5 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND | J BEND |
| Terminal location | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |