8-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDIP28
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 70 Cel |
| Minimum operating temperature | 0.0 Cel |
| Maximum supply/operating voltage | 18 V |
| Minimum supply/operating voltage | 4.5 V |
| Rated supply voltage | 15 V |
| Processing package description | PLASTIC, DIP-28 |
| state | ACTIVE |
| Craftsmanship | CMOS |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | IN-LINE |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal spacing | 2.54 mm |
| terminal coating | TIN LEAD |
| Terminal location | DUAL |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Number of inputs | 8 |
| Maximum on-time | 1500 ns |
| Maximum off time | 1000 ns |
| Analog IC other types | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| Isolation Rating in Off State | 70 dB |
| Rated negative supply voltage | -15 V |
| Forward conduction resistance matching rating | 4 ohm |
| Maximum on-state resistance | 450 ohm |
| MX7506 | MX7506KN | MX7506JN | |
|---|---|---|---|
| Description | 8-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDIP28 | 8-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDIP28 | 8-CHANNEL, DIFFERENTIAL MULTIPLEXER, PDIP28 |
| Number of functions | 1 | - | 1 |
| Number of terminals | 28 | - | 28 |
| Maximum operating temperature | 70 Cel | - | 70 °C |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | - | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | - | DUAL |
| Temperature level | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL |
| Is it lead-free? | - | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | - | incompatible | incompatible |
| Maker | - | Maxim | Maxim |
| Parts packaging code | - | DIP | DIP |
| package instruction | - | 0.600 INCH, CERAMIC, DIP-28 | 0.600 INCH, CERAMIC, DIP-28 |
| Contacts | - | 28 | 28 |
| Reach Compliance Code | - | _compli | _compli |