MC33282D amplifier basic information:
MC33282D is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are PLASTIC, SOP-8
MC33282D amplifier core information:
The MC33282D has a minimum operating temperature of -40 °C and a maximum operating temperature of 85 °C. Its maximum bias current at a peak reflow temperature of 23525°C is: 0.0002 µA, its maximum average bias current is 0.002 µA, and its maximum input offset current (IIO) is only 0.001 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the MC33282D has a nominal slew rate of 15 V/us. The manufacturer specifies a maximum slew rate for the MC33282D of 6 mA and a minimum slew rate of 8 V/us. Its minimum voltage gain is 25000. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the MC33282D gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 35000 kHz.
The nominal supply voltage of the MC33282D is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of MC33282D is 4000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of MC33282D:
The width of MC33282D is: 3.9 mm and the length is 4.9 mm. MC33282D has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
MC33282D amplifier additional information:
MC33282D adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of MC33282D is: YES. Its temperature grade is: INDUSTRIAL.
MC33282D is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The package code of MC33282D is: SOP.
The materials used in the MC33282D package are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. MC33282D package pin formats are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.75 mm.
MC33282D amplifier basic information:
MC33282D is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are PLASTIC, SOP-8
MC33282D amplifier core information:
The MC33282D has a minimum operating temperature of -40 °C and a maximum operating temperature of 85 °C. Its maximum bias current at a peak reflow temperature of 23525°C is: 0.0002 µA, its maximum average bias current is 0.002 µA, and its maximum input offset current (IIO) is only 0.001 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the MC33282D has a nominal slew rate of 15 V/us. The manufacturer specifies a maximum slew rate for the MC33282D of 6 mA and a minimum slew rate of 8 V/us. Its minimum voltage gain is 25000. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the MC33282D gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 35000 kHz.
The nominal supply voltage of the MC33282D is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of MC33282D is 4000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of MC33282D:
The width of MC33282D is: 3.9 mm and the length is 4.9 mm. MC33282D has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 8
MC33282D amplifier additional information:
MC33282D adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of MC33282D is: YES. Its temperature grade is: INDUSTRIAL.
MC33282D is not Rohs certified. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The package code of MC33282D is: SOP.
The materials used in the MC33282D package are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. MC33282D package pin formats are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.75 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | PLASTIC, SOP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.002 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.001 µA |
| Maximum input offset voltage | 4000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 4.9 mm |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 235 |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| minimum slew rate | 8 V/us |
| Nominal slew rate | 15 V/us |
| Maximum slew rate | 6 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 35000 kHz |
| Minimum voltage gain | 25000 |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| MC33282D | MC33282P | MC33284P | MC33284D | |
|---|---|---|---|---|
| Description | DUAL OP-AMP, 4000uV OFFSET-MAX, 35MHz BAND WIDTH, PDSO8, PLASTIC, SOP-8 | DUAL OP-AMP, 4000uV OFFSET-MAX, 35MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 | QUAD OP-AMP, 4000uV OFFSET-MAX, 35MHz BAND WIDTH, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 | QUAD OP-AMP, 4000uV OFFSET-MAX, 35MHz BAND WIDTH, PDSO14, PLASTIC, SOIC-14 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | SOIC | DIP | DIP | SOIC |
| package instruction | PLASTIC, SOP-8 | PLASTIC, DIP-8 | PLASTIC, DIP-14 | PLASTIC, SOIC-14 |
| Contacts | 8 | 8 | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Is Samacsys | N | N | N | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.002 µA | 0.002 µA | 0.002 µA | 0.002 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA | 0.0002 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB | 90 dB | 90 dB | 90 dB |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.001 µA | 0.001 µA | 0.001 µA | 0.001 µA |
| Maximum input offset voltage | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 4.9 mm | 9.78 mm | 18.86 mm | 8.65 mm |
| low-bias | YES | YES | YES | YES |
| low-dissonance | NO | NO | NO | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | DIP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 | DIP8,.3 | DIP14,.3 | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 235 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 4.45 mm | 4.69 mm | 1.75 mm |
| minimum slew rate | 8 V/us | 8 V/us | 8 V/us | 8 V/us |
| Nominal slew rate | 15 V/us | 15 V/us | 15 V/us | 15 V/us |
| Maximum slew rate | 6 mA | 6 mA | 12 mA | 12 mA |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | NO | NO | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 35000 kHz | 35000 kHz | 35000 kHz | 35000 kHz |
| Minimum voltage gain | 25000 | 25000 | 25000 | 25000 |
| width | 3.9 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |