Basic information of LM324DH amplifier:
LM324DH is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are 4.40 MM, PLASTIC, MO-153, SOT402-1, TSSOP-14
LM324DH amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM324DH is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is 225°C. Its maximum bias current at 25°C is: 0.25 µA. Its maximum average bias current is 0.5 µA.
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LM324DH has a nominal slew rate of 0.3 V/us. The maximum slew rate of LM324DH given by the manufacturer is 3 mA. Its minimum voltage gain is 15000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LM324DH gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 1000 kHz.
The nominal supply voltage of the LM324DH is 5 V. The power supply range is: +-1.5/+-15/3/30 V. The input offset voltage of the LM324DH is 9000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM324DH:
The width of LM324DH is: 4.4 mm and the length is 5 mm. LM324DH has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 0.65 mm. Total pins: 14
LM324DH amplifier additional information:
LM324DH adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LM324DH is: YES. Its temperature grade is: COMMERCIAL. And its humidity sensitivity level is: 1.
It is a micropower amplifier. The LM324DH is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G14. The packaging code of LM324DH is: TSSOP. The materials used in the LM324DH package are mostly PLASTIC/EPOXY.
The package shape is RECTANGULAR. The LM324DH package pin forms are: SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH. Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.1 mm.
Basic information of LM324DH amplifier:
LM324DH is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are 4.40 MM, PLASTIC, MO-153, SOT402-1, TSSOP-14
LM324DH amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM324DH is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is 225°C. Its maximum bias current at 25°C is: 0.25 µA. Its maximum average bias current is 0.5 µA.
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LM324DH has a nominal slew rate of 0.3 V/us. The maximum slew rate of LM324DH given by the manufacturer is 3 mA. Its minimum voltage gain is 15000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LM324DH gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 1000 kHz.
The nominal supply voltage of the LM324DH is 5 V. The power supply range is: +-1.5/+-15/3/30 V. The input offset voltage of the LM324DH is 9000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM324DH:
The width of LM324DH is: 4.4 mm and the length is 5 mm. LM324DH has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 0.65 mm. Total pins: 14
LM324DH amplifier additional information:
LM324DH adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LM324DH is: YES. Its temperature grade is: COMMERCIAL. And its humidity sensitivity level is: 1.
It is a micropower amplifier. The LM324DH is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G14. The packaging code of LM324DH is: TSSOP. The materials used in the LM324DH package are mostly PLASTIC/EPOXY.
The package shape is RECTANGULAR. The LM324DH package pin forms are: SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH. Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.1 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | TSSOP |
| package instruction | 4.40 MM, PLASTIC, MO-153, SOT402-1, TSSOP-14 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.5 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.25 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 9000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| length | 5 mm |
| low-dissonance | NO |
| micropower | YES |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| power supply | +-1.5/+-15/3/30 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.1 mm |
| Nominal slew rate | 0.3 V/us |
| Maximum slew rate | 3 mA |
| Supply voltage upper limit | 32 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| Minimum voltage gain | 15000 |
| width | 4.4 mm |
| Base Number Matches | 1 |
