
Single Color LED, Ultra Super Green, Clear, 2.5mm, PLASTIC, SMT, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | PLASTIC, SMT, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color | ULTRA SUPER GREEN |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.025 A |
| Lens type | CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 50.0 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 1.4 mm |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| peak wavelength | 574 nm |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 2.5 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal pitch | 7.3 mm |
| perspective | 140 deg |
| Base Number Matches | 1 |