Sine Output Oscillator, 0.0001MHz Min, 0.075MHz Max, HERMETIC SEALED, WELDED, METAL, DIP-14/4
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 100% |
| Manufacturer's serial number | DPS1 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 0.075 MHz |
| Minimum operating frequency | 0.0001 MHz |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Oscillator type | SINE |
| Output impedance | 10000 Ω |
| physical size | 20.27mm x 12.62mm x 6.6mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| Base Number Matches | 1 |