32-BIT, 166.66MHz, OTHER DSP, PBGA272, 27 X 27 MM, PLASTIC, BGA-272
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | BGA |
| package instruction | BGA, BGA272,20X20,50 |
| Contacts | 272 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.3 |
| Other features | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| Address bus width | 22 |
| barrel shifter | NO |
| bit size | 32 |
| boundary scan | YES |
| maximum clock frequency | 166.66 MHz |
| External data bus width | 32 |
| Format | FLOATING POINT |
| Internal bus architecture | MULTIPLE |
| JESD-30 code | S-PBGA-B272 |
| length | 27 mm |
| low power mode | YES |
| Number of terminals | 272 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | BGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA272,20X20,50 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| power supply | 1.2,3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (number of words) | 65536 |
| Maximum seat height | 2.57 mm |
| Maximum supply voltage | 1.32 V |
| Minimum supply voltage | 1.2 V |
| Nominal supply voltage | 1.26 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| width | 27 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Base Number Matches | 1 |