IC HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-16, FF/Latch
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 10.3 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP |
| Number of digits | 2 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 31 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.9 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE |
| width | 5.3 mm |
| minfmax | 25 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
| TC74HC76AF-TP1EL | TC74HC76AP | TC74HC76AF-EL | TC74HC76AF-TP2EL | TC74HC76AF-TP2 | TC74HC76AF | TC74HC76AF-TP1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-16, FF/Latch | IC HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDIP16, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-16, FF/Latch | IC HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-16, FF/Latch | IC HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-16, FF/Latch | IC HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-16, FF/Latch | IC HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-16, FF/Latch | IC HC/UH SERIES, DUAL NEGATIVE EDGE TRIGGERED J-K FLIP-FLOP, COMPLEMENTARY OUTPUT, PDSO16, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-16, FF/Latch |
| Parts packaging code | SOIC | DIP | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | SOP, | DIP, DIP16,.3 | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, |
| Contacts | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| series | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| length | 10.3 mm | 19.25 mm | 10.3 mm | 10.3 mm | 10.3 mm | 10.3 mm | 10.3 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP | J-K FLIP-FLOP |
| Number of digits | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | SOP | SOP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 31 ns | 31 ns | 31 ns | 31 ns | 31 ns | 31 ns | 31 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.9 mm | 4.45 mm | 1.9 mm | 1.9 mm | 1.9 mm | 1.9 mm | 1.9 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE |
| width | 5.3 mm | 7.62 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm | 5.3 mm |
| minfmax | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz |
| Is it Rohs certified? | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | - | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor | Toshiba Semiconductor |
| Is it lead-free? | - | - | Contains lead | Contains lead | Contains lead | - | Contains lead |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum time at peak reflow temperature | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |