IC,LOGIC GATE,HEX INVERTER,CMOS,DIP,16PIN,CERAMIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load capacitance (CL) | 15 pF |
| Logic integrated circuit type | INVERTER |
| MaximumI(ol) | 0.0004 A |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 3/15 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 80 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |