Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | WITH MOUNTING EARS |
| Board mount options | BACK BOARD MOUNTING HOLE |
| body width | 0.26 inch |
| subject depth | 0.33 inch |
| body length | 1.878 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 25 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | TX4 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 4 |
| Number of rows loaded | 2 |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 1.905 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| polarization key | CENTER |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.11 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 50 |
| Base Number Matches | 1 |
| TX4-50S-D2ST-MH3 | TX4-50S-D2ST-MH2 | TX4-50S-D2ST-MN2 | |
|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Plug | Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Plug | Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Plug |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Other features | WITH MOUNTING EARS | WITH MOUNTING EARS | WITH MOUNTING EARS |
| Board mount options | BACK BOARD MOUNTING HOLE | BACK BOARD MOUNTING HOLE | BACK BOARD MOUNTING HOLE |
| body width | 0.26 inch | 0.26 inch | 0.26 inch |
| subject depth | 0.33 inch | 0.33 inch | 0.33 inch |
| body length | 1.878 inch | 1.878 inch | 1.878 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD | GOLD | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Insulation resistance | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | TX4 | TX4 | TX4 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 4 | 4 | 4 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 1.905 mm | 1.905 mm | 1.905 mm |
| Plating thickness | 30u inch | 12u inch | 12u inch |
| polarization key | CENTER | CENTER | CENTER |
| Rated current (signal) | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| Guideline | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.11 inch | 0.11 inch | 0.11 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 50 | 50 | 50 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |