HCT SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, CDIP14, CERAMIC, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | HCT |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.495 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | INVERTER |
| MaximumI(ol) | 0.004 A |
| Number of functions | 6 |
| Number of entries | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 26 ns |
| propagation delay (tpd) | 26 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| MC54HCT04AJD | MC74HCT04AND | MC74HCT04ADD | MC74HCT04ADDR2 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | HCT SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | HCT SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 | HCT SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDSO14, SOIC-14 | HCT SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDSO14, SOIC-14 |
| Parts packaging code | DIP | DIP | SOIC | SOIC |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DIP, | SOP, SOP14,.25 | SOP, |
| Contacts | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | HCT | HCT | HCT | HCT |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 |
| length | 19.495 mm | 18.86 mm | 8.65 mm | 8.65 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | INVERTER | INVERTER | INVERTER | INVERTER |
| Number of functions | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Number of entries | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 26 ns | 26 ns | 26 ns | 26 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 4.69 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | - |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | - |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Maker | - | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) |