OT PLD, 35ns, CMOS, PQCC28, PLASTIC, LCC-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | QLCC |
| package instruction | QCCJ, |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS |
| maximum clock frequency | 17.5 MHz |
| JESD-30 code | S-PQCC-J28 |
| length | 11.5316 mm |
| Dedicated input times | 12 |
| Number of I/O lines | 12 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O |
| Output function | MACROCELL |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Programmable logic type | OT PLD |
| propagation delay | 35 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 11.5316 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| CY7C331-35JCR | 5962-8985502M3A | 5962-9075401M3A | 5962-8985501MXA | CY7C331-35JCT | 5962-9075401MXA | 5962-9075402MXA | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | OT PLD, 35ns, CMOS, PQCC28, PLASTIC, LCC-28 | OT PLD, 30ns, CMOS, CQCC28, CERAMIC, LCC-28 | UV PLD, 40ns, CMOS, CQCC28, WINDOWED, CERAMIC, LCC-28 | OT PLD, 40ns, CMOS, CDIP28, 0.300 INCH, CERDIP-28 | OT PLD, 35ns, CMOS, PQCC28, PLASTIC, LCC-28 | UV PLD, 40ns, CMOS, CDIP28, 0.300 INCH, WINDOWED, CERDIP-28 | UV PLD, 30ns, CMOS, CDIP28, 0.300 INCH, WINDOWED, CERDIP-28 |
| Parts packaging code | QLCC | QLCC | QLCC | DIP | QLCC | DIP | DIP |
| package instruction | QCCJ, | QCCN, | WQCCN, | DIP, | QCCJ, | WDIP, | WDIP, |
| Contacts | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS |
| maximum clock frequency | 17.5 MHz | 18.1 MHz | 14.2 MHz | 14.2 MHz | 17.5 MHz | 14.2 MHz | 18.1 MHz |
| JESD-30 code | S-PQCC-J28 | S-CQCC-N28 | S-CQCC-N28 | R-GDIP-T28 | S-PQCC-J28 | R-GDIP-T28 | R-GDIP-T28 |
| length | 11.5316 mm | 11.43 mm | 11.43 mm | 37.0205 mm | 11.5316 mm | 37.0205 mm | 37.0205 mm |
| Dedicated input times | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Number of I/O lines | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C |
| organize | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O |
| Output function | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | QCCJ | QCCN | WQCCN | DIP | QCCJ | WDIP | WDIP |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER, WINDOW | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE, WINDOW | IN-LINE, WINDOW |
| Programmable logic type | OT PLD | OT PLD | UV PLD | OT PLD | OT PLD | UV PLD | UV PLD |
| propagation delay | 35 ns | 30 ns | 40 ns | 40 ns | 35 ns | 40 ns | 30 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm | 1.9812 mm | 2.8956 mm | 5.08 mm | 4.57 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | YES | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | J BEND | NO LEAD | NO LEAD | THROUGH-HOLE | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL |
| width | 11.5316 mm | 11.43 mm | 11.43 mm | 7.62 mm | 11.5316 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |
| ECCN code | - | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | - | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C |
| JESD-609 code | - | e0 | e0 | e0 | - | e0 | e0 |
| Filter level | - | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | - | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 |
| Terminal surface | - | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | - | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Maker | - | - | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor | - | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor |