UV PLD, 30ns, CMOS, CDIP28, 0.300 INCH, WINDOWED, CERDIP-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Cypress Semiconductor |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | WDIP, |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Other features | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS |
| maximum clock frequency | 18.1 MHz |
| JESD-30 code | R-GDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 37.0205 mm |
| Dedicated input times | 12 |
| Number of I/O lines | 12 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O |
| Output function | MACROCELL |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | WDIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE, WINDOW |
| Programmable logic type | UV PLD |
| propagation delay | 30 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| 5962-9075402MXA | 5962-8985502M3A | 5962-9075401M3A | 5962-8985501MXA | CY7C331-35JCR | CY7C331-35JCT | 5962-9075401MXA | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | UV PLD, 30ns, CMOS, CDIP28, 0.300 INCH, WINDOWED, CERDIP-28 | OT PLD, 30ns, CMOS, CQCC28, CERAMIC, LCC-28 | UV PLD, 40ns, CMOS, CQCC28, WINDOWED, CERAMIC, LCC-28 | OT PLD, 40ns, CMOS, CDIP28, 0.300 INCH, CERDIP-28 | OT PLD, 35ns, CMOS, PQCC28, PLASTIC, LCC-28 | OT PLD, 35ns, CMOS, PQCC28, PLASTIC, LCC-28 | UV PLD, 40ns, CMOS, CDIP28, 0.300 INCH, WINDOWED, CERDIP-28 |
| Parts packaging code | DIP | QLCC | QLCC | DIP | QLCC | QLCC | DIP |
| package instruction | WDIP, | QCCN, | WQCCN, | DIP, | QCCJ, | QCCJ, | WDIP, |
| Contacts | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS | ASYNCHRONOUS REGISTERED; 12 I/O MACROCELLS; VARIABLE PRODUCT TERMS |
| maximum clock frequency | 18.1 MHz | 18.1 MHz | 14.2 MHz | 14.2 MHz | 17.5 MHz | 17.5 MHz | 14.2 MHz |
| JESD-30 code | R-GDIP-T28 | S-CQCC-N28 | S-CQCC-N28 | R-GDIP-T28 | S-PQCC-J28 | S-PQCC-J28 | R-GDIP-T28 |
| length | 37.0205 mm | 11.43 mm | 11.43 mm | 37.0205 mm | 11.5316 mm | 11.5316 mm | 37.0205 mm |
| Dedicated input times | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Number of I/O lines | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | - | -55 °C |
| organize | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O | 12 DEDICATED INPUTS, 12 I/O |
| Output function | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | WDIP | QCCN | WQCCN | DIP | QCCJ | QCCJ | WDIP |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE, WINDOW | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER, WINDOW | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | IN-LINE, WINDOW |
| Programmable logic type | UV PLD | OT PLD | UV PLD | OT PLD | OT PLD | OT PLD | UV PLD |
| propagation delay | 30 ns | 30 ns | 40 ns | 40 ns | 35 ns | 35 ns | 40 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 1.9812 mm | 2.8956 mm | 5.08 mm | 4.57 mm | 4.57 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | YES | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | NO LEAD | THROUGH-HOLE | J BEND | J BEND | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL |
| width | 7.62 mm | 11.43 mm | 11.43 mm | 7.62 mm | 11.5316 mm | 11.5316 mm | 7.62 mm |
| Maker | Cypress Semiconductor | - | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor | - | - | Cypress Semiconductor |
| ECCN code | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | - | - | 3A001.A.2.C |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | - | - | e0 |
| Filter level | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | - | - | MIL-STD-883 |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | - | - | TIN LEAD |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |