Sine Output Oscillator, 23.1MHz Min, 500MHz Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum control voltage | 5 V |
| Minimum control voltage | -5 V |
| Frequency Adjustment - Mechanical | YES |
| frequency stability | 10% |
| input power | 3 W |
| Installation features | CHASSIS MOUNT |
| offset frequency | 1 kHz |
| Maximum operating frequency | 500 MHz |
| Minimum operating frequency | 23.1 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Oscillator type | SINE |
| Output impedance | 50 Ω |
| Output level | 2.8284 V |
| Oven power supply voltage | 24V |
| physical size | 51mm x 51mm x 102mm |
| Nominal supply voltage | 24 V |
| surface mount | NO |
| Preheating power | 6 W |
| Base Number Matches | 1 |