Single Color LED, Yellow, T-1, 2.925mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | CML Innovative Technologies |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | YELLOW |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| shape | ROUND |
| size | 2.925 mm |
| T code | T-1 |