Double Balanced Mixer, 0.5MHz Min, 500MHz Max, 8.5dB Conversion Loss-Max,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SYNERGY |
| Reach Compliance Code | compliant |
| structure | COMPONENT |
| Maximum frequency conversion loss | 8.5 dB |
| Maximum input power (CW) | 24 dBm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating frequency | 500 MHz |
| Minimum operating frequency | 0.5 MHz |
| Package body material | METAL |
| Encapsulate equivalent code | DIP8(UNSPEC) |
| RF/Microwave Device Types | DOUBLE BALANCED |
| surface mount | NO |

| CMP-2D3 | SMD-K2RM | SMD-K2URM | CMP-256 | CMP-2C3 | CMP-3H2 | SMZ-K3RM | SMZ-K2RM | SMD-K4RM | TOP-5RMZ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Double Balanced Mixer, 0.5MHz Min, 500MHz Max, 8.5dB Conversion Loss-Max, | Double Balanced Mixer, 5MHz Min, 1000MHz Max, 9dB Conversion Loss-Max, | Double Balanced Mixer, 10MHz Min, 1000MHz Max, 9.5dB Conversion Loss-Max, | Double Balanced Mixer, 10MHz Min, 2000MHz Max, 9dB Conversion Loss-Max, | Double Balanced Mixer, 1MHz Min, 500MHz Max, 8.5dB Conversion Loss-Max, | Double Balanced Mixer, 1MHz Min, 250MHz Max, 8.5dB Conversion Loss-Max, | Double Balanced Mixer, 5MHz Min, 1500MHz Max, 9.5dB Conversion Loss-Max, | Double Balanced Mixer, 5MHz Min, 1000MHz Max, 9dB Conversion Loss-Max, | Double Balanced Mixer, 5MHz Min, 2500MHz Max, 12dB Conversion Loss-Max, | Double Balanced Mixer, 20MHz Min, 1500MHz Max, 9dB Conversion Loss-Max, 4 PIN |
| Is it lead-free? | Contains lead | Lead free | Lead free | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Lead free | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | conform to | conform to | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | conform to | incompatible |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| structure | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT |
| Maximum frequency conversion loss | 8.5 dB | 9 dB | 9.5 dB | 9 dB | 8.5 dB | 8.5 dB | 9.5 dB | 9 dB | 12 dB | 9 dB |
| Maximum input power (CW) | 24 dBm | 24 dBm | 24 dBm | 24 dBm | 24 dBm | 24 dBm | 24 dBm | 24 dBm | 24 dBm | 24 dBm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 8 | 6 | 6 | 8 | 8 | 4 | 6 | 6 | 6 | 4 |
| Maximum operating frequency | 500 MHz | 1000 MHz | 1000 MHz | 2000 MHz | 500 MHz | 250 MHz | 1500 MHz | 1000 MHz | 2500 MHz | 1500 MHz |
| Minimum operating frequency | 0.5 MHz | 5 MHz | 10 MHz | 10 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 5 MHz | 5 MHz | 5 MHz | 20 MHz |
| Package body material | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL |
| Encapsulate equivalent code | DIP8(UNSPEC) | SOLCC6(UNSPEC) | SOLCC6(UNSPEC) | DIP8(UNSPEC) | DIP8(UNSPEC) | SIP4(UNSPEC) | SOJ6(UNSPEC) | SOJ6(UNSPEC) | SOLCC6(UNSPEC) | SIP4(UNSPEC) |
| RF/Microwave Device Types | DOUBLE BALANCED | DOUBLE BALANCED | DOUBLE BALANCED | DOUBLE BALANCED | DOUBLE BALANCED | DOUBLE BALANCED | DOUBLE BALANCED | DOUBLE BALANCED | DOUBLE BALANCED | DOUBLE BALANCED |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | NO | NO | YES | YES | YES | NO |