IC IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL, Operational Amplifier
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | ADI |
| Parts packaging code | TO-99 |
| package instruction | , CAN8,.2 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.004 µA |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 130 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | YES |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | METAL |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| power supply | +-15 V |
| Maximum slew rate | 4 mA |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Minimum voltage gain | 300000 |
| ADOP07EH/+ | ADOP07CH/+ | ADOP07CN/+ | ADOP07CQ/+ | ADOP07DH/+ | ADOP07DN/+ | ADOP07DQ/+ | ADOP07EN/+ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,DIP,8PIN,CERAMIC, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,CAN,8PIN,METAL, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,DIP,8PIN,CERAMIC, Operational Amplifier | IC IC,OP-AMP,SINGLE,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC, Operational Amplifier |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | ADI | ADI | ADI | ADI | ADI | ADI | ADI | ADI |
| Parts packaging code | TO-99 | TO-99 | DIP | DIP | TO-99 | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | , CAN8,.2 | , CAN8,.2 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | , CAN8,.2 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.004 µA | 0.007 µA | 0.007 µA | 0.007 µA | 0.012 µA | 0.012 µA | 0.012 µA | 0.004 µA |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 130 µV | 250 µV | 250 µV | 250 µV | 250 µV | 250 µV | 250 µV | 130 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 | O-MBCY-W8 | R-PDIP-T8 | R-XDIP-T8 | O-MBCY-W8 | R-PDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| low-dissonance | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | METAL | METAL | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | METAL | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 | CAN8,.2 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | CAN8,.2 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 |
| Package shape | ROUND | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Maximum slew rate | 4 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 4 mA |
| Supply voltage upper limit | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | DUAL | DUAL | BOTTOM | DUAL | DUAL | DUAL |
| Minimum voltage gain | 300000 | 300000 | 300000 | 300000 | 300000 | 300000 | 300000 | 300000 |
| encapsulated code | - | - | DIP | DIP | - | DIP | DIP | DIP |
| surface mount | - | - | NO | NO | - | NO | NO | NO |
| Terminal pitch | - | - | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |