Bridge Rectifier Diode, 1 Phase, 35A, 100V V(RRM), Silicon, PLASTIC, MP-50W, 4 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Microsemi |
| package instruction | S-PUFM-W4 |
| Contacts | 4 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.2 V |
| JESD-30 code | S-PUFM-W4 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 400 A |
| Number of components | 4 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 35 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | UPPER |

| MP351W | MP358W | MP354W | MP3510W | MP352W | MP3505W | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Bridge Rectifier Diode, 1 Phase, 35A, 100V V(RRM), Silicon, PLASTIC, MP-50W, 4 PIN | Bridge Rectifier Diode, 1 Phase, 35A, 800V V(RRM), Silicon, PLASTIC, MP-50W, 4 PIN | Bridge Rectifier Diode, 1 Phase, 35A, 400V V(RRM), Silicon, PLASTIC, MP-50W, 4 PIN | Bridge Rectifier Diode, 1 Phase, 35A, 1000V V(RRM), Silicon, PLASTIC, MP-50W, 4 PIN | Bridge Rectifier Diode, 1 Phase, 35A, 200V V(RRM), Silicon, PLASTIC, MP-50W, 4 PIN | Bridge Rectifier Diode, 1 Phase, 35A, 50V V(RRM), Silicon, PLASTIC, MP-50W, 4 PIN |
| Maker | Microsemi | Microsemi | Microsemi | Microsemi | Microsemi | Microsemi |
| package instruction | S-PUFM-W4 | S-PUFM-W4 | S-PUFM-W4 | S-PUFM-W4 | S-PUFM-W4 | S-PUFM-W4 |
| Contacts | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V |
| JESD-30 code | S-PUFM-W4 | S-PUFM-W4 | S-PUFM-W4 | S-PUFM-W4 | S-PUFM-W4 | S-PUFM-W4 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 400 A | 400 A | 400 A | 400 A | 400 A | 400 A |
| Number of components | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Phase | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Maximum output current | 35 A | 35 A | 35 A | 35 A | 35 A | 35 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V | 800 V | 400 V | 1000 V | 200 V | 50 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER |