IC QUAD OP-AMP, 12000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PDSO14, PLASTIC, SO-14, Operational Amplifier
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NXP |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.8 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Maximum input offset voltage | 12000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| length | 8.65 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Nominal slew rate | 0.6 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| width | 3.9 mm |
| MC3403D-T | MC3403D | MC3303D | MC3303N | MC3303D-T | MC3303F | MC3403N | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC QUAD OP-AMP, 12000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PDSO14, PLASTIC, SO-14, Operational Amplifier | IC,OP-AMP,QUAD,BIPOLAR,SOP,14PIN,PLASTIC | IC,OP-AMP,QUAD,BIPOLAR,SOP,14PIN,PLASTIC | IC QUAD OP-AMP, 10000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PDIP14, Operational Amplifier | IC QUAD OP-AMP, 10000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PDSO14, PLASTIC, SO-14, Operational Amplifier | IC QUAD OP-AMP, 10000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, CDIP14, CERDIP-14, Operational Amplifier | IC QUAD OP-AMP, 12000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PDIP14, Operational Amplifier |
| Maker | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Parts packaging code | SOIC | - | - | DIP | SOIC | DIP | DIP |
| package instruction | SOP, | SOP, SOP14,.25 | SOP, SOP14,.25 | DIP, | SOP, | DIP, | - |
| Contacts | 14 | - | - | 14 | 14 | 14 | 14 |
| ECCN code | EAR99 | - | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | - | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.8 µA | - | - | - | 1 µA | 1 µA | 0.8 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB | - | - | - | 90 dB | 90 dB | 90 dB |
| Maximum input offset voltage | 12000 µV | - | 10000 µV | - | 10000 µV | 10000 µV | 12000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | - | R-PDSO-G14 | R-GDIP-T14 | R-PDIP-T14 |
| length | 8.65 mm | - | - | - | 8.65 mm | 19.535 mm | 19.025 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | - | - | - | -18 V | -18 V | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | - | - | - | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | - | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | - | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 85 °C | - | 85 °C | 85 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | - | SOP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | - | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | - | - | - | 1.75 mm | 5.08 mm | 4.2 mm |
| Nominal slew rate | 0.6 V/us | - | 0.6 V/us | - | 0.6 V/us | 0.6 V/us | 0.6 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V | - | 18 V | - | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | - | - | - | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | YES | YES | - | YES | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | - | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | - | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | - | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | - | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | - | DUAL | DUAL | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz | - | - | - | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz |
| width | 3.9 mm | - | - | - | 3.9 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |