Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Signetics |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.2 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.1 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | NO |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| method of packing | TUBE |
| power supply | +-1.5/+-15/3/30 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 0.3 V/us |
| Maximum slew rate | 1.2 mA |
| Supply voltage upper limit | 32 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| Minimum voltage gain | 15000 |

| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| LM358AN | SAMSUNG(三星) | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8 |
| AU2904N | NXP(恩智浦) | IC DUAL OP-AMP, 5000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-8, Operational Amplifier |
| UPC4570C | Renesas(瑞萨电子) | DUAL OP-AMP, 5000uV OFFSET-MAX, 15MHz BAND WIDTH, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-8 |
| UPC4570C-A | NEC(日电) | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-8 |
| MC34083BP | ON Semiconductor(安森美) | DUAL OP-AMP, 5000uV OFFSET-MAX, 16MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 |
| LM358AN/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC DUAL OP-AMP, 5000 uV OFFSET-MAX, 1 MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8, Operational Amplifier |
| GL358A | SK Hynix(海力士) | DUAL OP-AMP, 5000 uV OFFSET-MAX, PDIP8 |
| UPC813C | NEC(日电) | Operational Amplifier, 1 Func, 2500uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-8 |
| LM258N | NXP(恩智浦) | DUAL OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, PDSO8, PLASTIC, SOP-8 |