Single Color LED, Ultra High Intensity Light Amber, Clear, T-1, 3mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SANKEN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | ULTRA HIGH INTENSITY LIGHT AMBER |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 300.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 4.8 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 598 nm |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |

| SELU2B10C-S | SELU2410C | |
|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Ultra High Intensity Light Amber, Clear, T-1, 3mm | Single Color LED, Ultra High Intensity Green, Clear, T-1, 3mm |
| Maker | SANKEN | SANKEN |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| color | ULTRA HIGH INTENSITY LIGHT AMBER | ULTRA HIGH INTENSITY GREEN |
| Configuration | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A | 0.03 A |
| Lens type | CLEAR | CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 300.0 mcd | 100.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 4.8 mm | 4.8 mm |
| method of packing | BULK | BULK |
| peak wavelength | 598 nm | 560 nm |
| shape | ROUND | ROUND |
| size | 3 mm | 3 mm |
| surface mount | NO | NO |
| T code | T-1 | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm |