Variable Capacitance Diode, Millimeter Wave Band, 4pF C(T), 25V, Gallium Arsenide, Abrupt, DIE-1
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Skyworks |
| Parts packaging code | DIE |
| package instruction | X-XUUC-N |
| Contacts | 1 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Minimum breakdown voltage | 25 V |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum diode capacitance ratio | 3.7 |
| Nominal diode capacitance | 4 pF |
| Diode component materials | GALLIUM ARSENIDE |
| Diode type | VARIABLE CAPACITANCE DIODE |
| frequency band | MILLIMETER WAVE BAND |
| JESD-30 code | X-XUUC-N |
| Number of components | 1 |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum power dissipation | 0.25 W |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum quality factor | 4000 |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 25 V |
| surface mount | YES |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Varactor Diode Classification | ABRUPT |