Microcontroller, 8-Bit, MROM, 8MHz, CMOS, PDIP64,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | LG Semicon Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Has ADC | YES |
| Address bus width | 16 |
| bit size | 8 |
| maximum clock frequency | 8 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T64 |
| Number of I/O lines | 56 |
| Number of terminals | 64 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| ROM programmability | MROM |
| speed | 8 MHz |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| GMS81508 | GMS81516-Q | GMS81508-Q | |
|---|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 8MHz, CMOS, PDIP64, | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 8MHz, CMOS, PQFP64, | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 8MHz, CMOS, PQFP64, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Has ADC | YES | YES | YES |
| Address bus width | 16 | 16 | 16 |
| bit size | 8 | 8 | 8 |
| maximum clock frequency | 8 MHz | 8 MHz | 8 MHz |
| DAC channel | NO | NO | NO |
| DMA channel | NO | NO | NO |
| External data bus width | 8 | 8 | 8 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T64 | R-PQFP-G64 | R-PQFP-G64 |
| Number of I/O lines | 56 | 56 | 56 |
| Number of terminals | 64 | 64 | 64 |
| Maximum operating temperature | 75 °C | 75 °C | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C | -10 °C | -10 °C |
| PWM channel | YES | YES | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | FLATPACK | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| ROM programmability | MROM | MROM | MROM |
| speed | 8 MHz | 8 MHz | 8 MHz |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | QUAD | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER |
| Maker | LG Semicon Co., Ltd. | - | LG Semicon Co., Ltd. |