UHF BAND HAM FA RF POWER AMPLIFIER MODULE HAND-HELD TRANSCEIVER
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Toshiba Semiconductor |
| package instruction | FLNG,1.0\"H.SPACE |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| structure | COMPONENT |
| Gain | 25.4 dB |
| Maximum input power (CW) | 17 dBm |
| Maximum operating frequency | 450 MHz |
| Minimum operating frequency | 430 MHz |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | FLNG,1.0\"H.SPACE |
| power supply | 4,9.6 V |
| RF/Microwave Device Types | NARROW BAND HIGH POWER |
| technology | HYBRID |
| Maximum voltage standing wave ratio | 3 |