Wide Band Low Power Amplifier, 1MHz Min, 400MHz Max,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | MITEQ Inc |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | SMA-F |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| structure | COAXIAL |
| Gain | 24 dB |
| Maximum input power (CW) | 13 dBm |
| Maximum operating frequency | 400 MHz |
| Minimum operating frequency | 1 MHz |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| RF/Microwave Device Types | WIDE BAND LOW POWER |
| Maximum voltage standing wave ratio | 2 |
