RF Coaxial Relay, SPDT, Latched, 5750mW (Coil), 1000MHz, AC Input, AC Output, Panel Mount
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Reliable Capacitors Inc |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | BNC, BUILT-IN INDICATOR |
| body width | 17.8 mm |
| body height | 32.51 mm |
| Body length or diameter | 45.72 mm |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Coil current (AC) maximum value | 0.05 A |
| Coil power | 5750 mW |
| Maximum coil voltage (AC) | 115 V |
| Coil/Input Power Type | AC |
| Contact/Output Power Type | AC |
| Electrical life | 1000000 Cycle(s) |
| Maximum insertion loss | 0.2 dB |
| Maximum isolation | 80 dB |
| Manufacturer's serial number | SM |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating frequency | 1000 MHz |
| Minimum operating frequency | |
| physical size | 45.72mm X 17.8mm X 32.51mm |
| Relay action | LATCHED |
| Relay function | SPDT |
| Relay type | RF COAXIAL RELAY |
| surface mount | NO |
| switching time | 15 ms |
| Termination type | CONNECTOR |
| voltage standing wave ratio | 1.2 |