
LVPECL Output Clock Oscillator, 25MHz Min, 320MHz Max, 25MHz Nom, ROHS COMPLIANT, SMD, 6 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | CTS |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, SMD, 6 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| maximum descent time | 1.5 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 20% |
| Manufacturer's serial number | VF261 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating frequency | 320 MHz |
| Minimum operating frequency | 25 MHz |
| Nominal operating frequency | 25 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Oscillator type | LVPECL |
| Output load | 50 OHM |
| Package body material | CERAMIC |
| Encapsulate equivalent code | DILCC6,.2 |
| physical size | 7.2mm x 5.2mm x 1.9mm |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| longest rise time | 1.5 ns |
| Maximum slew rate | 60 mA |
| Maximum supply voltage | 3.45 V |
| Minimum supply voltage | 3.15 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 55/45 % |

| VF261-SL-1-25MHZ | VF261-L-1-25MHZ | VF261-L-320MHZ | VF261-L-1-320MHZ | |
|---|---|---|---|---|
| Description | LVPECL Output Clock Oscillator, 25MHz Min, 320MHz Max, 25MHz Nom, ROHS COMPLIANT, SMD, 6 PIN | LVPECL Output Clock Oscillator, 25MHz Min, 320MHz Max, 25MHz Nom, ROHS COMPLIANT, SMD, 6 PIN | LVPECL Output Clock Oscillator, 25MHz Min, 320MHz Max, 320MHz Nom, ROHS COMPLIANT, SMD, 6 PIN | LVPECL Output Clock Oscillator, 25MHz Min, 320MHz Max, 320MHz Nom, ROHS COMPLIANT, SMD, 6 PIN |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, SMD, 6 PIN | ROHS COMPLIANT, SMD, 6 PIN | ROHS COMPLIANT, SMD, 6 PIN | ROHS COMPLIANT, SMD, 6 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| maximum descent time | 1.5 ns | 1.5 ns | 1.5 ns | 1.5 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO | NO | NO | NO |
| frequency stability | 20% | 100% | 100% | 100% |
| Manufacturer's serial number | VF261 | VF261 | VF261 | VF261 |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Maximum operating frequency | 320 MHz | 320 MHz | 320 MHz | 320 MHz |
| Minimum operating frequency | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz | 25 MHz |
| Nominal operating frequency | 25 MHz | 25 MHz | 320 MHz | 320 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C |
| Oscillator type | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL |
| Output load | 50 OHM | 50 OHM | 50 OHM | 50 OHM |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| Encapsulate equivalent code | DILCC6,.2 | DILCC6,.2 | DILCC6,.2 | DILCC6,.2 |
| physical size | 7.2mm x 5.2mm x 1.9mm | 7.2mm x 5.2mm x 1.9mm | 7.2mm x 5.2mm x 1.9mm | 7.2mm x 5.2mm x 1.9mm |
| power supply | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| longest rise time | 1.5 ns | 1.5 ns | 1.5 ns | 1.5 ns |
| Maximum slew rate | 60 mA | 60 mA | 60 mA | 60 mA |
| Maximum supply voltage | 3.45 V | 3.45 V | 3.45 V | 3.45 V |
| Minimum supply voltage | 3.15 V | 3.15 V | 3.15 V | 3.15 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| maximum symmetry | 55/45 % | 55/45 % | 55/45 % | 55/45 % |
| Maker | CTS | CTS | - | CTS |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 |