Board Connector, 200 Contact(s), 4 Row(s), Female, Straight, 0.031 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Guide Slot, Black Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | EMI/RFI SHIELDED TYPE |
| Board mount options | PEG |
| body width | 1.168 inch |
| subject depth | 0.217 inch |
| body length | 2.424 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD |
| Contact completed and terminated | TIN LEAD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 40 mΩ |
| Contact style | LEAF |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 200VAC V |
| Durability | 5000 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| JESD-609 code | e0 |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 54390 |
| Plug contact pitch | 0.031 inch |
| Plug information | 53891-2009 |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | GUIDE SLOT |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 2+2 |
| Number of rows loaded | 4 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 13.208 mm |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | NICKEL |
| Shell material | IRON |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 200 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
