
Microcontroller, 8-Bit, MROM, SPC700 CPU, 10MHz, CMOS, PQFP80, 14 X 20 MM, PLASTIC, QFP-80
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | SONY |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | 14 X 20 MM, PLASTIC, QFP-80 |
| Contacts | 80 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Has ADC | YES |
| Other features | ALSO OPERATES AT 2.7V MIN SUPPLY |
| Address bus width | |
| bit size | 8 |
| CPU series | SPC700 |
| maximum clock frequency | 10 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | R-PQFP-G80 |
| JESD-609 code | e6 |
| length | 20 mm |
| Number of I/O lines | 50 |
| Number of terminals | 80 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| PWM channel | NO |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP80,.7X.9,32 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 736 |
| rom(word) | 24576 |
| ROM programmability | MROM |
| Maximum seat height | 3.1 mm |
| speed | 10 MHz |
| Maximum slew rate | 40 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 |
| width | 14 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |

| CXP83624Q | CXP83620Q | CXP83620R | CXP83625Q | CXP83624R | CXP83621Q | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 8-Bit, MROM, SPC700 CPU, 10MHz, CMOS, PQFP80, 14 X 20 MM, PLASTIC, QFP-80 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, SPC700 CPU, 10MHz, CMOS, PQFP80, 14 X 20 MM, PLASTIC, QFP-80 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, SPC700 CPU, 10MHz, CMOS, PQFP80, 12 X 12 MM, 0.50 MM PITCH, PLASTIC, LQFP-80 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, SPC700 CPU, 10MHz, CMOS, PQFP80, 14 X 14 MM, 0.65 MM PITCH, PLASTIC, QFP-80 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, SPC700 CPU, 10MHz, CMOS, PQFP80, 12 X 12 MM, 0.50 MM PITCH, PLASTIC, LQFP-80 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, SPC700 CPU, 10MHz, CMOS, PQFP80, 14 X 14 MM, 0.65 MM PITCH, PLASTIC, QFP-80 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP | QFP |
| package instruction | 14 X 20 MM, PLASTIC, QFP-80 | QFP, QFP80,.7X.9,32 | 12 X 12 MM, 0.50 MM PITCH, PLASTIC, LQFP-80 | QFP, QFP80,.64SQ | 12 X 12 MM, 0.50 MM PITCH, PLASTIC, LQFP-80 | 14 X 14 MM, 0.65 MM PITCH, PLASTIC, QFP-80 |
| Contacts | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Has ADC | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Other features | ALSO OPERATES AT 2.7V MIN SUPPLY | ALSO OPERATES AT 2.7V MIN SUPPLY | ALSO OPERATES AT 2.7V MIN SUPPLY | ALSO OPERATES AT 2.7V MIN SUPPLY | ALSO OPERATES AT 2.7V MIN SUPPLY | ALSO OPERATES AT 2.7V MIN SUPPLY |
| bit size | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| CPU series | SPC700 | SPC700 | SPC700 | SPC700 | SPC700 | SPC700 |
| maximum clock frequency | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz |
| DAC channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| DMA channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| JESD-30 code | R-PQFP-G80 | R-PQFP-G80 | S-PQFP-G80 | S-PQFP-G80 | S-PQFP-G80 | S-PQFP-G80 |
| JESD-609 code | e6 | e6 | e6 | e6 | e6 | e6 |
| length | 20 mm | 20 mm | 12 mm | 14 mm | 12 mm | 14 mm |
| Number of I/O lines | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Number of terminals | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Maximum operating temperature | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| PWM channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP | QFP | LFQFP | QFP | LFQFP | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP80,.7X.9,32 | QFP80,.7X.9,32 | QFP80,.55SQ,20 | QFP80,.64SQ | QFP80,.55SQ,20 | QFP80,.64SQ |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH | FLATPACK | FLATPACK, LOW PROFILE, FINE PITCH | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| power supply | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 736 | 736 | 736 | 736 | 736 | 736 |
| rom(word) | 24576 | 20480 | 20480 | 24576 | 24576 | 20480 |
| ROM programmability | MROM | MROM | MROM | MROM | MROM | MROM |
| Maximum seat height | 3.1 mm | 3.1 mm | 1.7 mm | 1.85 mm | 1.7 mm | 1.85 mm |
| speed | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz | 10 MHz |
| Maximum slew rate | 40 mA | 40 mA | 40 mA | 40 mA | 40 mA | 40 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | Tin/Bismuth (Sn/Bi) | Tin/Bismuth (Sn/Bi) | Tin/Bismuth (Sn/Bi) | Tin/Bismuth (Sn/Bi) | Tin/Bismuth (Sn/Bi) | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.5 mm | 0.65 mm | 0.5 mm | 0.65 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| width | 14 mm | 14 mm | 12 mm | 14 mm | 12 mm | 14 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER |
| Maker | SONY | SONY | SONY | SONY | SONY | - |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |