QUAD OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, CDIP14, CERAMIC, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.25 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 7000 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.495 mm |
| low-dissonance | NO |
| micropower | YES |
| Negative supply voltage upper limit | -13 V |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5/26 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 1.2 mA |
| Supply voltage upper limit | 13 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Minimum voltage gain | 25000 |
| width | 7.62 mm |
| LM2902J | LM324J | LM224J | LM224JG | LM124J | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | QUAD OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | QUAD OP-AMP, 7000uV OFFSET-MAX, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | QUAD OP-AMP, 5000uV OFFSET-MAX, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | QUAD OP-AMP, CDIP14, LEAD FREE, CERAMIC, DIP-14 | QUAD OP-AMP, 5000uV OFFSET-MAX, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 | CERAMIC, DIP-14 | DIP, | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 70 dB | 70 dB | 85 dB | 85 dB | 85 dB |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 |
| length | 19.495 mm | 19.495 mm | 19.495 mm | 19.495 mm | 19.495 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -13 V | -16 V | -16 V | -16 V | -16 V |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | - | -25 °C | -25 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Supply voltage upper limit | 13 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | OTHER | OTHER | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | - | incompatible |
| Maker | Motorola ( NXP ) | - | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) |
| Parts packaging code | DIP | DIP | - | DIP | DIP |
| Contacts | 14 | 14 | - | 14 | 14 |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | - | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.15 µA | - | 0.15 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 50 dB | 65 dB | 70 dB | - | 70 dB |
| frequency compensation | YES | YES | YES | - | YES |
| Maximum input offset voltage | 7000 µV | 7000 µV | 5000 µV | - | 5000 µV |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | - | e0 |
| low-dissonance | NO | NO | NO | - | NO |
| micropower | YES | YES | YES | - | YES |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | DIP14,.3 | DIP14,.3 | - | DIP14,.3 |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5/26 V | 5/30 V | 5/30 V | - | 5/30 V |
| Maximum slew rate | 1.2 mA | 1.2 mA | 1.2 mA | - | 1.2 mA |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | - | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED |
| Minimum voltage gain | 25000 | 25000 | 50000 | - | 50000 |