IC,LOGIC GATE,8-INPUT NAND,HC-CMOS,SOP,14PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE |
| MaximumI(ol) | 0.004 A |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 2/6 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 44 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| MC74HC30DS | 54HC30M/B2AJC | 54HC30/BCAJC | MC74HC30DD | MC74HC30NDS | MC74HC30J | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,LOGIC GATE,8-INPUT NAND,HC-CMOS,SOP,14PIN,PLASTIC | IC,LOGIC GATE,8-INPUT NAND,HC-CMOS,LLCC,20PIN,CERAMIC | IC,LOGIC GATE,8-INPUT NAND,HC-CMOS,DIP,14PIN,CERAMIC | IC,LOGIC GATE,8-INPUT NAND,HC-CMOS,SOP,14PIN,PLASTIC | IC,LOGIC GATE,8-INPUT NAND,HC-CMOS,DIP,14PIN,PLASTIC | IC,LOGIC GATE,8-INPUT NAND,HC-CMOS,DIP,14PIN,CERAMIC |
| Maker | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 | QCCN, LCC20,.35SQ | DIP, | SOP, SOP14,.25 | DIP, DIP14,.3 | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | S-XQCC-N20 | R-CDIP-T14 | R-PDSO-G14 | R-PDIP-T14 | R-XDIP-T14 |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE | NAND GATE | NAND GATE | NAND GATE | NAND GATE | NAND GATE |
| Number of terminals | 14 | 20 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC |
| encapsulated code | SOP | QCCN | DIP | SOP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| surface mount | YES | YES | NO | YES | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | NO LEAD | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible |
| JESD-609 code | e0 | e0 | - | e0 | e0 | e0 |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 | LCC20,.35SQ | - | SOP14,.25 | DIP14,.3 | DIP14,.3 |
| power supply | 2/6 V | 2/6 V | - | 2/6 V | 2/6 V | 2/6 V |
| Schmitt trigger | NO | NO | - | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | - | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |