Graphics Processor, CMOS, PQFP160, EIAJ, PLASTIC, QFP-160
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | AMD |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | QFP, QFP160,1.2SQ |
| Contacts | 160 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| maximum clock frequency | 16 MHz |
| External data bus width | 16 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G160 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 28 mm |
| Number of terminals | 160 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP160,1.2SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.47 mm |
| Maximum slew rate | 224 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 28 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | GRAPHICS PROCESSOR |

| AM95C60-16KC | P0805H2644CBPC | AM95C60-18/BZC | AM95C60-20GC | AM95C60-20GCB | AM95C60-16GE | AM95C60-16GEB | AM95C60-20GEB | AM95C60-18GC | AM95C60-20/BZC | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Graphics Processor, CMOS, PQFP160, EIAJ, PLASTIC, QFP-160 | Fixed Resistor, Thin Film, 0.2W, 2640000ohm, 150V, 0.25% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0805, CHIP | Graphics Processor, CMOS, CPGA145, PGA-145 | Graphics Processor, CMOS, CPGA145, PGA-145 | Graphics Processor, CMOS, CPGA145, PGA-145 | Graphics Processor, CMOS, CPGA145, PGA-145 | Graphics Processor, CMOS, CPGA145, PGA-145 | Graphics Processor, CMOS, CPGA145, PGA-145 | Graphics Processor, CMOS, CPGA145, PGA-145 | Graphics Processor, CMOS, CPGA145, PGA-145 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | QFP, QFP160,1.2SQ | CHIP | PGA-145 | PGA, PGA145,15X15 | PGA, PGA145,15X15 | PGA, PGA145,15X15 | PGA, PGA145,15X15 | PGA, PGA145,15X15 | PGA, PGA145,15X15 | PGA, PGA145,15X15 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Number of terminals | 160 | 2 | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 155 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | - | -55 °C | -55 °C | - | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C |
| Package form | FLATPACK | SMT | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY |
| surface mount | YES | YES | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | THIN FILM | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Maker | AMD | - | AMD | - | - | AMD | AMD | AMD | AMD | AMD |
| Parts packaging code | QFP | - | PGA | PGA | PGA | PGA | PGA | PGA | PGA | PGA |
| Contacts | 160 | - | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 | 145 |
| maximum clock frequency | 16 MHz | - | 18 MHz | 20 MHz | 20 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 20 MHz | 18 MHz | 20 MHz |
| External data bus width | 16 | - | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G160 | - | S-CPGA-P145 | S-CPGA-P145 | S-CPGA-P145 | S-CPGA-P145 | S-CPGA-P145 | S-CPGA-P145 | S-CPGA-P145 | S-CPGA-P145 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 28 mm | - | 39.624 mm | 39.624 mm | 39.624 mm | 39.624 mm | 39.624 mm | 39.624 mm | 39.624 mm | 39.624 mm |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | - | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QFP | - | PGA | PGA | PGA | PGA | PGA | PGA | PGA | PGA |
| Encapsulate equivalent code | QFP160,1.2SQ | - | PGA145,15X15 | PGA145,15X15 | PGA145,15X15 | PGA145,15X15 | PGA145,15X15 | PGA145,15X15 | PGA145,15X15 | PGA145,15X15 |
| Package shape | SQUARE | - | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.47 mm | - | 4.953 mm | 4.953 mm | 4.953 mm | 4.953 mm | 4.953 mm | 4.953 mm | 4.953 mm | 4.953 mm |
| Maximum slew rate | 224 mA | - | 250 mA | 250 mA | 250 mA | 250 mA | 250 mA | 250 mA | 250 mA | 250 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V | - | 5.5 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.25 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V | - | 4.5 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.75 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Temperature level | COMMERCIAL | - | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | - | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 0.65 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | QUAD | - | PERPENDICULAR | PERPENDICULAR | PERPENDICULAR | PERPENDICULAR | PERPENDICULAR | PERPENDICULAR | PERPENDICULAR | PERPENDICULAR |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 28 mm | - | 39.624 mm | 39.624 mm | 39.624 mm | 39.624 mm | 39.624 mm | 39.624 mm | 39.624 mm | 39.624 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | GRAPHICS PROCESSOR | - | GRAPHICS PROCESSOR | GRAPHICS PROCESSOR | GRAPHICS PROCESSOR | GRAPHICS PROCESSOR | GRAPHICS PROCESSOR | GRAPHICS PROCESSOR | GRAPHICS PROCESSOR | GRAPHICS PROCESSOR |
| ECCN code | - | EAR99 | 3A001.A.2.C | - | - | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | - | 3A001.A.2.C |