IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR,LLCC,20PIN,CERAMIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | QCCN, LCC20,.35SQ |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 7000 µV |
| JESD-30 code | S-XQCC-N20 |
| low-dissonance | NO |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.35SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| power supply | +-1.5/+-15/3/30 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 Class B (Modified) |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| LM158FK/883B | LM158FH/883B | LM358D1 | LM158JG/883B | LM2904JG/883B | LM358AP1 | LM358APP1 | LM358DP1 | LM158U/883B | LM358U | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR,LLCC,20PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR,LLCC,20PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR,SOP,8PIN,PLASTIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR,DIP,8PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR,DIP,8PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR,DIP,8PIN,PLASTIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR,SOP,8PIN,PLASTIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR,FP,10PIN,CERAMIC | IC,OP-AMP,DUAL,BIPOLAR,FP,10PIN,CERAMIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | _compli |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| JESD-30 code | S-XQCC-N20 | S-XQCC-N20 | R-PDSO-G8 | R-XDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-XDFP-F10 | R-XDFP-F10 |
| low-dissonance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 10 | 10 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | QCCN | QCCN | SOP | DIP | DIP | DIP | DIP | SOP | DFP | DFP |
| Encapsulate equivalent code | LCC20,.35SQ | LCC20,.35SQ | SOP8,.25 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | SOP8,.25 | FL10,.3 | FL10,.3 |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | FLATPACK | FLATPACK |
| power supply | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-13/3/26 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO | NO | NO | YES | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maker | Texas Instruments | - | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | QCCN, LCC20,.35SQ | - | - | - | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | - | DFP, FL10,.3 | DFP, FL10,.3 |
| Maximum input offset voltage | 7000 µV | 7000 µV | 9000 µV | 7000 µV | - | 5000 µV | 5000 µV | 9000 µV | 7000 µV | 9000 µV |